Hromadná pripomienka k návrhu zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti

08. feb. 2025 | Aktuality, Legislatíva

Vážené kolegyne, Vážení kolegovia,

aktuálne prebieha pripomienkové konanie k  Návrhu zákona o psychologickej činnosti a
psychoterapeutickej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (legislatívny proces)
LP/2025/29 (https://www.slov-lex.sk/elegislativa/legislativne-procesy/SK/LP/2025/29) ku ktorému predkladáme nasledovnú hromadnú pripomienku.

Prijatie zákona je jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti, KOMPONENT 12, Reforma a investícia:
Koordinovaná medzirezortná spolupráca a regulácia.

Cieľom pripravovanej legislatívnej zmeny bolo rozšíriť výkon profesie psychológ a psychoterapeut, nakoľko  v posledných rokoch výrazne narastá potreba obyvateľov Slovenska vyhľadať psychologickú a  psychoterapeutickú pomoc.

V dôsledku limitujúcej legislatívy, ktorá dlhodobo redukuje činnosť psychoterapeuta, ako aj výkon činnosti psychológa pracujúceho na základe licencie vydanej Slovenskou komorou psychológov len do oblasti zdravotnej starostlivosti,  je výrazne obmedzený prístup takmer polovice našej populácie k odbornej starostlivosti.

Redukovanie výkonu týchto profesií len na oblasť zdravotníctva má okrem dopadu na zdravie obyvateľstva tiež výrazný finančný dopad pre  zamestnávateľov, štát, rovnako i na kvalitu fungovania celej spoločnosti.

Nehovoriac o tom, že dostupnosť psychoterapeutických a psychologických služieb ako odbornej starostlivosti v rámci zdravotníctva je výrazne personálne obmedzená a neumožňuje uspokojiť potrebu ani tam, kde už je duševná porucha rozvinutá, nie to ešte v oblasti prevencie pri riešení závažných okolností, ktoré neskôr vedú k rozvoju týchto ochorení. 

Najmä pri psychoterapii je v  iných rezortoch ako zdravotníctvo množstvo vzdelaných odborníkov a odborníčok, ktorí majú dosiahnutú plnohodnotnú odbornú spôsobilosť a kvalifikáciu poskytovať psychoterapiu tak v oblasti problémov so závažným dopadom na kvalitu života, ako aj v oblasti duševných ochorení.

V oblasti poradenskej psychológie a pracovno-organizačnej psychológie ani neexistuje možnosť vzdelaných a skúsených psychológov pracujúcich mimo zdravotníctva zaradiť sa do špecializačného vzdelávania, ktoré je podmienkou pre získanie licencie na výkon povolania psychológ v príslušnej špecializácii.

Nový návrh zákona neprináša očakávané zlepšenie a nezvyšuje dostupnosť psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti o duševné zdravie ani zvýšenie bezpečnosti pre klienta
zabezpečením dohľadu nad profesionálnym výkonom povolania.

Nový návrh zákona súčasne nedostatočne rieši podmienky pre výkon činnosti Slovenskej komory psychológov, najmä finančné zabezpečenie činností profesijnej samosprávy. 

Preto žiadame aby nový zákon upravil a umožnil:

  1. otvorenie vzdelávania sa v psychoterapii aj pre profesie sociálny pracovník, špeciálny
    pedagóg, sociálny pedagóg a fyzioterapeut; 
  2.  uznanie ukončeného alebo započatého ekvivalentného odborného vzdelania v psychoterapii podľa vzoru certifikovaná pracovná činnosť psychoterapia aj absolventom z iných rezortov ako je zdravotníctvo (psychológ, liečebný pedagóg, logopéd, sociálny pracovník, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg a fyzioterapeut);
  3. oprávnenie vykonávať psychoterapeutickú činnosť na základe takto získanej odbornej
    spôsobilosti aj v iných rezortoch ako je zdravotníctvo;
  4. umožnenie získania psychologických špecializácií i pre psychológov pracujúcich mimo
    zdravotníctva; 
  5. vyriešenie otázky získania starootcovských licencií pre odborníkov dlhodobo pôsobiacich
    v praxi najmä v pracovno-organizačnej, poradenskej a športovej psychológii;
  6. zamedzenie regulácie supervízie nad rámec aktuálne platných podmienok tak, aby zákon nezaviedol ďalšiu nadbytočnú reguláciu; 
  7. vyriešenie ekonomickej udržateľnosti a financovania Slovenskej komory psychológov. 

Svojím podpisom podporíte podanie hromadnej pripomienky k danému zákonu. Podpísaním 500 občanov je predkladateľ povinný rokovať so zástupcami verejnosti podávajúcej hromadnú pripomienku:

MojaPeticia.sk – Umožnime odborníkom psychológom a psychoterapeutom regulárne pracovať

 

Predkladateľmi hromadnej pripomienky sú:

Slovenská komora psychológov
Slovenský inštitút pre vzdelávanie v psychoterapii
Mgr. Katarína Mažárová, sociálna pracovníčka s psychoterapeutickým výcvikom
PhDr. Jarmila Majáková, PhD., sociálna pracovníčka, supervízorka